فروردین 3, 1397 پزشکی بدون دیدگاه

ماسک صورت

«ماسک صورت» یکی از انواع ماسک‌های پزشکی بوده و ماسکی یک‌بارمصرف است که برای حفاظت از محیط روی دهان و بینی قرار می‌گیرد.

یک ماسک صورت متداول از یک، دو و یا سه لایه بافت پارچه مانند ساده یا تادار تشکیل می‌شود که توسط حلقه‌ای که دور گوش می‌افتد روی سر ثابت می‌شود. این ماسک معمولاً از کاغذ یا پنبه تهیه می‌شود.

ماسک‌های صورت برای اهداف مختلفی در دسترس هستند. برای مثال، ماسک صورت‌هایی هستند که برای حفظ بهداشت در حین تهیه‌ي غذا استفاده می‌شوند، و معمولاً «ماسک‌های کاغذی» نامیده می‌شوند که برای اهداف پزشکی ازجمله جلوگیری از بیماری‌های عفونی و … مناسب نیستند.

ماسک جراحی 

«ماسک جراحی» از پارچه یا مواد دیگر از قبیل پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود و کارکنان بخش پزشکی برای جلوگیری از انتقال ارگانیسم‌های هوابرد در طول جراحی از آن استفاده می‌کنند.

این ماسک که یکی از انواع ماسک‌های پزشکی بوده از دسته‌ي ماسک‌های جراحی یک‌بارمصرف هستند و باید بعد از یک‌بارمصرف آن‌ها را دور انداخت و نمی‌توان آن‌ها را شسته و یا بازیافت کرد.

یک ماسک جراحی باکیفیت معمولاً حداقل از سه لایه ساخته‌شده است.

ماسک جراحی سه لایه از یک‌لایه‌ي داخلی هیدروفیل (یعنی لایه‌ای که رطوبت را جذب می‌کند) که نزدیک‌ترین لایه به‌صورت است، یک‌لایه‌ي میانی و یک‌لایه‌ي خارجی هیدروفوبیک (یعنی لایه‌ای که آب را دفع می‌کند) تشکیل می‌شود.

یک ماسک جراحی باید حداقل ۸۰ درصد کارایی فیلتراسیون باکتریایی داشته باشد. اطلاعات ترکیبات سازنده‌ي هر ماسک روی برچسب جعبه‌ي آن درج می‌شود، مثلاً، پلی‌پروپیلن و نوع لایه مانند son- bonded, melt- blown و یا wet-laid.

یک ماسک طبی N95 چیست؟ تفاوت میان یک ماسک طبی معمولی و یک ماسک طبی N95 چیست؟

«ماسک طبی» نیز یکی دیگر از انواع ماسک‌های پزشکی می‌باشد و به ماسکی اتلاق می‌شود که کارایی فیلتراسیون بالاتری داشته و استفاده‌ي از آن از ماسک‌های رایج راحت‌تر باشد.

این ماسک طوری طراحی شده است که استفاده کننده کمتر در معرض آلودگی‌های هوابرد قرار گیرد.

اگر یک ماسک طبی توسط موسسه‌ي ملی ایالات متحده برای سلامت و ایمنی حرفه‌ای (NIOSH) به عنوان دارنده‌ي ۹۵ درصد کارایی فیلتراسیون گواهی شده باشد، به آن ماسک طبی N95 می گویند.

اطلاعات زیر روی بسته بندی یک ماسک طبی که یکی از انواع ماسک‌های پزشکی می‌باشد؛ تأیید شده توسط موسسه‌ي ملی ایالات متحده برای سلامت و ایمنی حرفه‌ای (NIOSH) درج می‌شوند.

NIOSH

نوع گواهی (مانند (N95

نام تولید کننده

لیست ماسک‌های طبی N95 گواهی شده توسط موسسه‌ي ملی ایالات متحده برای سلامت و ایمنی حرفه‌ای (NIOSH)  در وب سایت ذیل در دسترس است:

باید توجه داشت که اصطلاح ماسک N95 توسط رسانه‌ها در سنگاپور معمولاً برای اشاره به ماسک طبی N95 از دسته‌ي ماسک‌های پزشکی استفاده می‌شود.

مصرف کنندگان باید آگاه باشند که تنها ماسک‌های طبی تأیید شده توسط موسسه‌ي ملی ایالات متحده برای سلامت و ایمنی حرفه‌ای (NIOSH)  «ماسک‌های N95» اصلی هستند.

  1. انواع ماسک‌ها و ماسک‌های طبی کدام ها هستند؟
ماسک صورت ماسک جراحی ماسک طبی N95 مراقبت‌های بهداشتی یا ماسک طبی جراحی N95
مثال توضیحات: ساده/ تادار که با حلقه‌های دور گوش روی سر ثابت می‌شود توضیحات: با دو بند دور سر ثابت می‌شود، با کمک یک‌لایه‌ي انعطاف پذیر روی تیغه‌ي بینی با فرم صورت منطبق می‌شود، و ممکن است به شکل ساده/ تادار یا نوک اردکی باشد
توضیحات: با قالب از پیش تعیین شده، با تنها یک بند کشی به سر می‌چسبد، و لایه‌ای انعطاف پذیر برای تیغه‌ي بینی دارد.
هدف برای حفاظت از محیط از طریق جلوگیری از ورود ذرات درشتی که از دهان استفاده کننده خارج می‌شود به محیط برای حفاظت از محیط از طریق جلوگیری از ورود ذرات درشت که از دهان استفاده کننده که بیمار است خارج می‌شود به محیط. به عنوان یک مانع فیزیکی برای حفاظت از استفاده کننده در مقابل قطرات بزرگ خون یا مایعات بدن استفاده می‌شود. توصیه شده در مراکز پزشکی از قبیل اتاق عمل، پانسمان زخم باز برای حفاظت از استفاده کننده با کاهش قرار گرفتن در معرض ذرات هوابرد کوچک و آلودگی‌ها محفاظتی مشابه ماسک‌های جراحی فراهم کرده و در هنگام قرار گرفتن در معرض ذرات بسیار ریز (مانند  قطرات معلق در هوا) مانند قطراتی که در هنگاه سرفه کردن تولید می‌شود از استفاده کننده حفاظت می‌کند
بسته شدن محکم بسته نمی‌شود محکم بسته نمی‌شود محکم بسته می‌شود محکم بسته می‌شود
کارایی فیلتراسیون آزمایش نشده کارایی فیلتراسیون باکتریایی بالای ۸۰٪ حداقل ۹۵٪ در مقابل ذرات معلق (به اندازه‌ي  ۰/۳ میکرون) بدون چربی (همانطور که توسط  NIOSH گواهی شده است) حداقل ۹۵٪ در مقابل ذرات معلق (به اندازه‌ي  ۰/۳ میکرون) بدون چربی (همانطور که توسط  NIOSH گواهی شده است)
مقاومت در برابر مایعات (مانند مقاومت در برابر نفوذ مایعات بدن) بدون مقاومت در برابر مایعات بله آزمایش نشده ماسک طبی مراقبت‌های بهداشتی: مقاومت در برابر مایعات آزمایش نشده است. ماسک طبی جراحی N95 آزمایش شده و در برابر مایعات مقاوم است