فروردین 16, 1399 ماسک پزشکی بدون دیدگاه

تهران – ایرنا – اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: انواع ماسک‌های طبی توسط ۱۵ تولید کننده در سطح کشور با پروانه ساخت از اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تامین شده است.

به گزارش روز شنبه وزارت بهدشت، در اطلاعیه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو آمده است: میزان تولید و کیفیت (انواع ماسک های طبی) تولیدات داخلی که واجد پروانه ساخت هستند، پاسخگوی نیاز داخل کشور است.
در این اطلاعیه آمده است: سازمان بهداشت جهانی در شرایط شیوع بیماریهای واگیر استفاده از ماسک های طبی را برای عموم توصیه نمی کند و صرفا استفاده از آنها را برای کارکنان مراکز درمانی، افرادی که در تماس مکرر و مستقیم با بیماران آلوده هستند و برای بیماران مبتلا پیشنهاد می کند.
 «عموم مردم در صورت توصیه و تشخیص پزشک باید از ماسک های طبی استفاده کنند و جهت تهیه ماسک های معتبر می توانند به داروخانه های  سطح کشور مراجعه کنند. ماسک های مورد استفاده در مراکز درمانی با عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند که کاربرد آنها برای کاهش انتقال ریز ذرات به سیستم تنفسی بوده و در اتاق های عمل و در جراحی ها به کار گرفته می شوند.»
اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو همچنین در این اطلاعیه افزود:‌ ماسک های N95 نوعی ماسک تخصصی است که در صورت لزوم برای کارکنان حرفه ای که احتمال برخورد مستمر و مستقیم با بیماران دارند استفاده و جهت کاهش احتمال ورود ذرات با ابعاد کوچکتر به سیستم تنفسی طراحی شده است.

برپایه این اطلاعیه باید توجه داشت که هیچکدام از ماسک ها اطمینان قطعی درعدم انتقال عفونت و یا ویروس را تضمین نمی کنند. از این رو، در شرایط شیوع بیماری ها، رعایت و افزایش بهداشت شخصی مانند شستشوی مرتب دستها با آب و صابون، عدم تماس دستها با دهان، بینی و چشم و استفاده از دستمال کاغذی و نظیر آن در هنگام عطسه و سرفه بسیار موثر بوده و اکیدا توصیه می شود.

ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر/دی) میلادی در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان واقع در استان هوبی چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروشند، آغاز شد. این ویروس اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه در چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم سرایت کرده است.  

بر اساس آخرین آمار تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در چین به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از ۲۱۳ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

در پی اعلام وضعیت اضطرار ویروس کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی، وزیر بهداشت طی نامه به اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری از دولت خواست که همه پروازهای رفت و برگشت به چین تا اطلاع ثانوی لغو شود و در جلسه روز گذشته(جمعه) ه اعضای دولت که با حضور وزرای بهداشت، راه، گردشگری، کشور و سخنگوی دولت برگزار شد، مصوب شد که تا اطلاع ثانوی همه پروازهای ورودی و خروجی به چین لغو شود.

حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: افراد سالم و بدون سرماخوردگی یا عفونت تنفسی، نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

وی در مورد بیماری ویروس کرونا حتی یک مورد مبتلا در کشور نداریم و جواب آزمایش چند مورد انگشت شمار خارجی نیز منفی بوده، بنابراین در مورد این ویروس در فاز آمادگی هستیم و در فاز مقابله و کنترل بیماری نیستیم، پس جای نگرانی و اقدامات هیجانی و ترساندن مردم نیست.
عرفانی ادامه داد: البته بیماری های تنفسی، سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود دارد و مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری ها لازم است. استفاده از ماسک نیز به هیچوجه برای عموم مردم توصیه نمی شود و فقط افرادی که سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دارند بهتر است برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از ماسک استفاده کنند.
وی گفت: بیماری های تنفسی از طریق قطرات تنفسی منتقل می شوند، بنابراین استفاده از ماسک در افراد مبتلا از انتقال بیماری جلوگیری می کند اما افراد سالم نیازی به ماسک ندارند.
عرفانی افزود: مهمترین اقدام برای پیشگیری از بیماری های تنفسی رعایت فاصله حداقل یک متری از افراد مبتلا, پرهیز از انتشار ترشحات تنفسی, شست وشوی مداوم دستها و پرهیز از  دست دادن و روبوسی است و افراد مبتلا نیز باید از رفتن سر کار خودداری کنند تا بیماری به دیگران منتقل نشود.